SON DAKİKA

Gazete Z :: Zeytinburnu Haber

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Deepsea geliyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) Akdeniz’de sondaj yapmak için kullanacağı Deepsea Metro-2 isimli geminin ay sonunda Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Türkiye’nin ilk sondaj gemisi Deepsea geliyor
Bu haber 18 Aralık 2017 - 9:38 'de eklendi ve 199 views kez görüntülendi.

AA muhabirinin uluslararası gemi takip sisteminden edindiği bilgiye,  Norveç’in güney kıyısında bulunan Hoylandsbygda limanından yola çıkan geminin 31 Aralık’ta Türkiye’ye ulaşması öngörülüyor.

Türkiye, sismik çalışmaları halen kendi petrol ve gaz arama gemileriyle yürütürken, TPAO tarafından kullanılacak söz konusu gemi, ülkenin ilk aktif sondaj gemisi olacak.

Sondaj gemisinin Akdeniz’deki çalışmalarına önümüzdeki yılın başında başlaması hedefleniyor.

“KİMSE AKDENİZ’İ  BABASININ DENİZİ SANMASIN”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya ilişkin daha  önce yaptığı açıklamada, “İki gemimiz ile sismik çalışmalarımız devam ederken,  süreci tamamlanan ve yakın zamanda imzaları atılan ve bu yıl bitmeden  envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk  derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu birilerini rahatsız ediyor, edecek.  Türkiye daha sondajı yapmadan, ‘Türkler gaz buldu’ yaygarası koparılmaya çalışıldı. Siyaseten bu manipülatif haberlerin arkasında neler olduğunu biliyoruz. İnşallah biz adımları rasyonel ve bilimsellik içinde atarsak, o gün  gelecek. Kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi sanmasın.  Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı kendi münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları yapmaya devam edeceğiz. Kimse kusura bakmasın.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye’nin envanterine dahil edilecek Deepsea Metro-2 gemisiyle her yıl Karadeniz ve Akdeniz’de aktif sondaj faaliyetlerinde bulunulacak.

Güney Kore yapımı olan Deepsea Metro-2 sondaj gemisi 2011’de hizmete  girdi. Yaklaşık 229 metre uzunluğundaki gemi, 12 bin fit deniz ve maksimum 40 bin  fit sondaj derinliği özelliklerine sahip bulunuyor.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER