SON DAKİKA

Gazete Z :: Zeytinburnu Haber

TSK Dayanışma Vakfı’ndan bağış uyarısı

TSK’da profesyonel orduya ağırlık verilmesiyle şehit ve gazi profili değişti. Eskiden şehit ve gazilerin büyük bölümünü er ve erbaşlar oluştururken, 2018’de şehit olan 50 askerden 49’u ‘profesyonel asker’ oldu.

TSK Dayanışma Vakfı’ndan bağış uyarısı
Bu haber 17 Şubat 2018 - 7:19 'de eklendi ve 5.601 views kez görüntülendi.

TSK Mehmetçik Vakfı’nın şehit ve gazi olan er ve erbaşların ailelerine yardım ettiğini belirten TSK  Dayanışma Vakfı, “Mevzuat gereği TSK’nın kadrolu personeline biz yardım ediyoruz ancak bağış alamıyoruz” dedi.

Gazete Habertürk’ten Murat Gürgen’in haberine göre; bu düzenlemenin sonucu olarak, şehit ve gazi  personelin büyük bölümünü subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erler, diğer deyişle  ‘profesyonel personel’ oluşturuyor. 2017 yılında 21 erbaş ve er ile profesyonel kadrolardan 189 asker  şehit oldu. 2018 yılının ilk 2 aylık döneminde ise 7 subay, 8 astsubay, 1 uzman jandarma, 24 uzman erbaş  ve 9 sözleşmeli er olmak üzere toplam 49 profesyonel asker şehit düştü. 

TSK DAYANIŞMA VAKFI TANINMIYOR

Halihazırda şehit ve gazilere yardım amacıyla 2 vakıf hizmet veriyor. Mevzuat uyarınca, TSK Mehmetçik Vakfı vatani hizmetlerini yaparken şehit ve gazi olan er ve erbaşlar ile ailelerine, TSK Dayanışma Vakfı ise kadrolu personel ve ailelerine yardım yapabiliyor. Yıllardır er ve erbaşların ağırlıklı olarak şehit  olması nedeniyle kamuoyunda tanınan TSK Mehmetçik Vakfı, her yıl topladığı bağışlar vasıtasıyla erbaş ve  erlerle ilgili yardımları her geçen gün geliştirip çeşitlendirerek artırabiliyor. Ancak TSK Dayanışma  Vakfı, tanınırlığının az olması nedeniyle bağış alamıyor. Sonuçta 2 vakfın sağladığı imkânlar arasında da büyük fark meydana geliyor.

BAĞIŞ TOPLAYAMADI

Vatandaşlar Sevgililer Günü’nde TSK Mehmetçik Vakfı’na rekor miktarda bağışta bulunurken, Afrin’de şehit  düşen askerlerin yakınları ile gazilere yardımda bulunan tek vakıf olan TSK Dayanışma Vakfı kamuoyunda  fazla tanınmaması nedeniyle bağış toplayamadı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER