SON DAKİKA

Gazete Z :: Zeytinburnu Haber

NATO atağa geçti! Kriz çıkaracak gelişme

NATO savunma bakanları ittifakın alacağı yeni önlemleri görüştü. Rusya’nın başını çektiği tehditlere karşı birliklerin hareket kabiliyetinin geliştirilmesi amaçlanıyor. Görüşmeler kapsamında Almanya’nın Ulm ve ABD’nin Norfolk kentlerinde yeni komuta merkezleri kurulması planlanıypr

NATO atağa geçti! Kriz çıkaracak gelişme
Bu haber 08 Haziran 2018 - 6:34 'de eklendi ve 1.090 views kez görüntülendi.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, ittifakla ilgili alınacak yeni önlemleri ve savunma harcamaları gibi konuları masaya yatırmak üzere Perşembe günü Brüksel’de bir araya geldi.

Bakanların, ittifakın Rusya’nın başını çektiği yeni tehditler karşısındaki hareket kabiliyetini geliştirme amaçlı yeni önlemler alması gündemde.

 

 

Görüşmeleri iki gün sürecek bakanların, “Four Thirties” (Dört Otuzlar) isimli yeni bir inisiyatife onay vermesi bekleniyor. Söz konusu inisiyatif kapsamında NATO bünyesinde 30 kara taburu, 30 hava filosu ve 30 savaş gemisinin 30 gün içerisinde harekata hazır hale getirilmesi mümkün olacak. İnisiyatif, 30 bin birlik, 300 uçak ve en az 30 savaş gemisi ve denizaltıyı kapsayacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Perşembe günü konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, “Kestirilmesi daha zor hale gelen bir dünyada, doğru yerlerde doğru güçlere sahip olduğumuzdan emin olmalıyız” dedi.

Stoltenberg daha önce “İhtiyaç halinde hızlıca konuşlandırılabilmeleri için NATO silahlı kuvvetlerinin harekata hazırlığını artırmak için farklı tedbirleri tartışıyoruz” demişti

“NATO KORKMUYOR”

Bakanların görüşmeler kapsamında Almanya’nın Ulm ve ABD’nin Norfolk kentlerinde kurulması planlanan yeni komuta merkezlerine resmi olarak yeşil ışık yakması bekleniyor. Söz konusu merkezlerde bin 200’ü aşkın yeni personel istihdam edilecek.

“NATO komuta yapısını geleceğin getireceği zorluklara adapte ettiklerini” söyleyen Stoltenberg, “NATO korkmuyor ancak NATO uyum sağlamak zorunda. Ve NATO tarihteki en başarılı ittifak olarak kalmaya devam etmemizi sağlamak zorunda” şeklinde konuştu.

Savunma bakanlarının gündemindeki olası önlemler, resmi olarak gelecek ay NATO liderler zirvesinde su yüzüne çıkacak.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER