SON DAKİKA

Gazete Z :: Zeytinburnu Haber

MHP’den OHAL açıklaması geldi: Destekleyeceğiz

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta,

MHP’den OHAL açıklaması geldi: Destekleyeceğiz
Bu haber 13 Nisan 2018 - 13:40 'de eklendi ve 104 views kez görüntülendi.

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta,  MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu ile birlikte  Suriye Türkmen Meclisi üyelerini, MHP Grup Toplantı Salonu’nda kabul etti.  Kabulde konuşan Usta, Suriye meselesinin Türkiye için önemli olduğunu  belirterek, “Gerek Fırat Kalkanı, gerek Zeytin Dalı harekatlarında niye orada  olduğunu hepimiz biliyoruz.” ifadesini kullandı. Bu harekatların temelinde, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak,  ülkeye huzur getirmek, bu ülkeden kaynaklı terörü kurutmak ve soydaşların  haklarının korunması amacının bulunduğunu vurgulayan Usta, operasyonların amacına  ulaşmasının ardından Türkiye’nin Suriye’den çekileceğini söyledi.

  Suriye’deki Türkmenlerin hak ve çıkarları ile statülerinin  korunmasının gereğine işaret eden Usta, bu konuda Türkiye’nin hassas olacağının  altını çizdi. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Usta, CHP İstanbul Milletvekili  Dursun Çiçek’in, HDP ile seçim ittifakı konusundaki görüşlerine ilişkin  değerlendirmesinin sorulması üzerine, “Biz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu  CHP’nin, terörü destekleyen ve terörle arasına hiçbir mesafe koymayan bir siyasi  parti ile ittifak kurmasını doğru bulmayız.” diye konuştu.

Özellikle son dönemde CHP ile HDP’nin politikalarının birbirine son  derece yakın olduğunu ifade eden Usta, “Böyle bir ittifak kurulursa da buna  üzülürüz ancak şaşırmayız. Çünkü son zamanlarda bir çok konuda birlikte hareket  ediyorlar zaten.” değerlendirmesinde bulundu. OHAL’in uzatılmasına ilişkin tezkerenin Çarşamba günü TBMM’de  görüşüleceğinin duyurulduğu anımsatılarak, buna ilişkin görüşü sorulan Usta, şu  yanıtı verdi:

 “Türkiye henüz normalleşmiş değil. FETÖ başta olmak üzere terörle  mücadele süreci devam ediyor. O yüzden OHAL’in en azından bir dönem daha  uzatılması konusunu biz MHP olarak destekleyeceğiz. Türkiye’nin ihtiyacıdır bu.  Hiç kimse OHAL’in uzatılmasından mutlu olacak değil, ancak bu bir ihtiyaç.  İnşallah bir an evvel bu ihtiyaç da ortadan kalkar diye ümit ediyoruz.”

SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNDEN YANAYIZ

 MHP Hatay Milletvekili Ahrazoğlu da Suriye’nin toprak bütünlüğünden  yana olduklarını belirterek, ülkedeki Türk nüfusun haklarının da korunmasını  istediklerini dile getirdi.  “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, emperyalist güçler gibi orada bir  işgalci güç değildir.” ifadesini kullanan Ahrazoğlu, Türkiye’nin, kendisine  yönelik yıllardır devam eden terör saldırılarını önlemek, bölgeyi istikrara  kavuşturmak ve sınır güvenliğini sağlamak amacıyla harekatlar başlattığını  hatırlattı. Ahrazoğlu, “Bundan sonraki süreçte Türkiye’siz Ortadoğu’da kimsenin  bir söz söyleme hakkı olmayacaktır. Suriye’de de Türkmensiz bir gelecek  düşünülemeyecektir.” diye konuştu.

 Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Muhammed Vecih Cuma ise Türkmenlerin  yaşadıkları sorunları anlatarak, “Bizim davamız büyük, bizim davamız vatan  davasıdır. Özellikle son siyasi ve askeri gelişmelerden sonra herkes tek bir şeyi  anladı. Bu bölgede Türkiye’siz olmaz ve Suriye de Türkmensiz olmaz.”  değerlendirmesinde bulundu.  Suriyeli Türkmenlerin, Türkiye’den yardım beklediklerini dile getiren  Cuma, sığınacakları tek ülkenin Türkiye olduğunu kaydetti.

   

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER