SON DAKİKA

Gazete Z :: Zeytinburnu Haber

Alman ambargosuna yerli hamle

Leopard tanklarının modernizasyonunda Almanya’nın ambargo kararı alıp almayacağı tartışılırken; SSİK çarşamba günü toplanarak Fırat Projesi’ni görüşecek. Proje bu tankların yerli imkanlarla modernizasyonunu içeriyor.

Alman ambargosuna yerli hamle
Bu haber 29 Ocak 2018 - 6:52 'de eklendi ve 110 views kez görüntülendi.

Zeytin Dalı Harekatı için sınıra Leopard tankların sevk edilmesi üzerine PKK lobisi Almanya’da baskısını artırmış, Berlin yönetiminin Türkiye’deki bu tankların modernizasyonu projesini askıya aldığı öne sürülmüştü.

ÇAVUŞOĞLU: İPTAL ETME YOK

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Leopard tanklarıyla ilgili bir komisyon toplanacaktı, toplantı ertelendi. Askıya alma ya da iptal diye bir şey yok” açıklamasında bulundu. Tankların kullanımıyla ilgili sıkıntı olmamakla birlikte, modernizasyon kapsamında zırhların güçlendirilmesi ve güvenlik sistemlerinin revize edilmesi planlanıyor.

SİZ YAPMAZSANIZ BİZ YAPARIZ

Savunmada sık sık Alman ambargosuyla karşılaşan Türkiye bu konuda önlemini almış; Fırat Kalkanı Harekatı’nda zarar gören Leopard tanklarının onarımı, modernizasyonu ve yeni sistemlerin entegrasyonu için Fırat Projesi başlatılmıştı.

SSİK ÇARŞAMBA GÜNÜ GÖRÜŞECEK

Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) projeyi öne aldı. Komite, çarşamba günü toplanacak. Toplantıda, proje için gerekli bütçenin de onaylanması bekleniyor. Sözleşme aşamasına gelinen projede yükleniciler de neredeyse netleşti. Leopard 2A4, M60A3 ve M60T tankları modernize edilecek.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER